fbpx

Blefaroplastyka a Aspiryna

Jakie są najczęstsze wskazania do przyjmowania Aspiryny?

Najczęściej pacjenci przyjmują aspirynę w celu łagodzenia dolegliwości bólowych i procesów zapalnych, jednak w takich przypadkach aspiryna przyjmowana jest sporadycznie. W tym artykule omówimy sytuację w której lek ten przyjmowany jest regularnie, zazwyczaj codziennie, w dawce 75mg.

Aspiryna poza właściwościami przeciwbólowymi hamuje zdolność płytek krwi do agregacji. Stosowana jest między innymi w prewencji zawału serca. Fot. Pixabay.

Z jakiego powodu przyjmuje się przewlekle Aspirynę?

Aspiryna czyli kwas acetylosalicylowy, hamuje agregację (czyli łączenie się ze sobą) płytek krwi. Tak złączone płytki mogą zwężać światło tętnicy i upośledzać przepływ krwi. Jeżeli dojdzie do tego w naczyniu wieńcowym (zaopatrującym serce w krew), może to doprowadzić do zawału serca, jeżeli w naczyniu mózgowym – do udaru niedokrwiennego mózgu.

Prewencja pierwotna lub wtórna

Twój lekarz może zalecić Ci przewlekłe przyjmowanie Aspiryny z dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli masz pewne czynniki ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, na przykład miażdżycę. Lek ten przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia tych chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Jest to tak zwana profilaktyka pierwotna.

Natomiast jeżeli w przeszłości wystąpił już u Ciebie zawał serca lub udar mózgu, lekarz zaleci przyjmowanie Aspiryny, aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia tych chorób. Jest to prewencja wtórna. Dodatkowo, jeżeli w procesie leczenia danej choroby naczyniowej, na przykład zawału serca, do zwężonego lub zablokowanego naczynia, został wprowadzony stent, sama jego obecność może działać prozakrzepowo, czyli zwiększać ryzyko wystąpienia zatoru krwi w jego sąsiedztwie. Także z tego powodu zalecane jest przyjmowanie Aspiryny.

Aspiryna a blefaroplastyka

Aspiryna działając przeciwzakrzepowo, zwiększa ryzyko krwawienia. Z tego właśnie powodu często odstawia się ją przed zabiegami chirurgicznymi. W przypadku chirurgii powiek zwiększone krwawienie w trakcie operacji może przyczynić się do powstania większej blizny w miejscu cięcia chirurgicznego i pogorszyć efekt estetyczny operacji.

Pacjent nigdy samodzielnie nie powinien odstawiać Aspiryny. W Klinice Adamczyk, decyzję o ewentualnym odstawieniu tego leku podejmuje lekarz, po konsutlacji z pacjentem. U pacjentów przewlekle przyjmujących Aspirynę w pierwszej kolejności należy ustalić, z jakiego powodu ta jest przyjmowana. Czy jest to profilaktyka pierwotna czy wtórna (o której pisaliśmy powyżej). W przypadku profilaktyki pierwotnej, zazwyczaj można bezpiecznie odstawić Aspirynę na okres okołooperacyjny. Ważne jest aby odstawić lek na 7 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym, gdyż tylko wtedy zostanie wyeliminowane ryzyko zwiększonego krwawienia okołooperacyjnego.

W przypadku profilaktyki wtórnej, istotne jest kiedy wystąpił incydent naczyniowy (np. zawał serca lub udar udar mózgu) oraz w jaki sposób był leczony (np. czy zaimplantowany został stent naczyniowy). W takim przypadku pomocne może być zasięgnięcie opinii lekarza prowadzącego pacjenta (najczęściej kardiologa).

W przypadku decyzji o nieodstawianiu Aspiryny wskazane może być odroczenie zabiegu blefaroplastyki do czasu kiedy możliwe będzie jej odstawienie na czas operacji. W wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia blefaroplastyki bez odstawienia leku, jednak pacjent musi być świadomy większego ryzyka krwawienia oraz powstawania większych blizn pozabiegowych.

Zostaw swój komentarz

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych