Chirurgiczna korekta powiek (blefaroplastyka)

Blefaroplastyka, czyli chirurgiczna plastyka powiek, jest najskuteczniejszym sposobem odmłodzenia okolicy oka. To rodzaj operacji, który usuwa nadmiar skóry z powiek. Skóra wokół oczy jest bardzo cienka i delikatna. Właśnie w tej okolicy najszybciej widoczne są procesy starzeniowe. Z wiekiem skóra powiek traci sprężystość, a podtrzymujące je mięśnie słabną. W rezultacie nad i pod powiekami może gromadzić się nadmiar skóry i tłuszczu. 

Opis zabiegu

U części pacjentów, ze względu na predyspozycje genetyczne oraz środowiskowe, nawet w wieku nastoletnim może wystąpić nadmiar skóry na powiekach górnych. Defekty estetycznej powiek dolnych widoczne są zazwyczaj od czwartej dekady życia.

 

Wraz z wiekiem skóra stopniowo traci elastyczność. Brak elastyczności w połączeniu z nieustannym działaniem grawitacji powoduje nadmierne gromadzenie się skóry na górnej i dolnej powiece. Nadmiar skóry na dolnej powiece powoduje zmarszczki i wybrzuszenia. Na górnych powiekach tworzy się dodatkowy fałd skóry, który może zwisać nad rzęsami i utrudniać widzenie oraz może powodować uczucie zmęczenia i ciężkości oczu. Wybrzuszenia na górnej i dolnej powiece mogą być również spowodowane tłuszczem, którego rolą jest amortyzacja gałki ocznej w oczodole. Cienka membrana, która utrzymuje tłuszcz we właściwym miejscu, słabnie z wiekiem, umożliwiając tkance tłuszczowej przedostawanie się do powiek.

 

Przed zabiegiem odbywa się badanie kwalifikujące, w trakcie którego lekarz zbiera i planuje zakres operacji. Zabieg przeważnie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Korekcja powiek górnych lub dolnych trwa około 1 do 2h. Cięcie chirurgiczne przeprowadza się na górnej powiece, w miejscu naturalnego załamania powieku, zaś w dolnej – w linii podrzęsowej. Następnie usuwany jest nadmiar skóry oraz ewentualnej tkanki tłuszczowej. Po zakończeniu procedury, ranę zamyka się szwami.

Wskazania

zmniejszone pole widzenia spowodowane nadmiarem skóry na górnych powiekach, „worki pod oczami",

nadmiar tłuszczu zebrany w dolnych powiekach,

zwiotczała skóra dolnych powiek

 

Przeciwskazania

niekontrolowana cukrzyca,

choroby układu krążenia,

nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,

zaburzenia krzepnięcia krwi,

ciąża,

nieuregulowane problemy hormonalne wpływające na zastój limfy w okolicy oczu

 

 

Wymagane badania

  • grupa krwi
  • morfologia
  • wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR)
  • kreatynina
  • poziom glukozy
  • elektrolity (Na, K)
  • szczepienie p/WZW B

 

*wymagane badania dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od jej/jego stanu zdrowia

Prosimy o kontakt z Kliniką w celu otrzymania szczegółowych wytycznych.

Najczęściej zadawane pytania

 

Jak się przygotować do zabiegu ?

14 dni przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.). Zażywanie innych stale przyjmowanych leków należy skonsultować z lekarzem. Nie należy pić alkoholu przez 7 dni przed zabiegiem. Nie należy palić papierosów tydzień przed i po zabiegu. Dym papierosowy zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie gojenia. Na zabieg należy zgłosić się bez makijażu i sztucznych rzęs. Należy również zakupić także niezbędne artykuły do pielęgnacji pozabiegowej: jałowe gaziki, sól fizjologiczną oraz Octanistep. Szczegółowe wytyczne pozabiegowe otrzymacie Państwo przed zabiegiem w Klinice.

Jak będę czuć się bezpośrednio po zabiegu?

Po zabiegu operacyjnym chirurg zakłada na skórę powiek szwy oraz opatrunek. Kilka godzin po zabiegu w okolicy oczu pojawiają się zasinienia i obrzęki. Zwykle ustępują one w ciągu 1-2 tygodni. Szwy zdejmowane są po 7 dniach, wtedy przeprowadzana jest także kontrola pozabiegowa.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Po operacji konieczne jest wysokie ułożenie głowy przez 48 h w celu uniknięcia obrzęków. Po zabiegu blefaroplastyki w pierwszych dniach konieczne jest stosowanie okładów chłodzących – Coldpack. Nie należy myć włosów przez 2-3 dni oraz unikać słońca przez 6 tygodni. W przypadku narażenia na ekspozycję obszaru pozabiegowego na słońce, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV.  Należy również przez okres 2 tygodni ograniczyć aktywność fizyczną. Po zdjęciu szwów, w miejscu szycia pozostaje delikatna blizna (jest to zabieg chirurgiczny), na którą po zdjęciu szwów stosujemy żele lub kremu na blizny. Doskonałym sposobem na redukcję blizny pozabiegowej włączenie do terapii lasera frakcyjnego CO2 ablacyjnego. Pierwszy zabieg laserem można wykonać po około od zdjęcia szwów.

Jakie mogą wystąpić powikłania / objawy uboczne ?

Powikłania po zabiegu występują najczęściej, w przypadku niezastosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych. Możliwe jest wystąpienie: krwiaków, asymetrii powiek (często wrażenie takie może sprawiać przejściowy obrzęk pooperacyjny), trudności w domknięciu powiek spowodowana obrzękiem pooperacyjnym, zespół suchego oka, opadanie powieki.

Jak długo utrzyma się efekt?

W przypadku zabiegu blefaroplastyki powiek górnych efekt napiętej skóry utrzymuje się około 7 – 10 lat. Po tym czasie, ze względu na naturalne procesy starzeniowe organizmu, może ponownie pojawić się nadmiar skóry na górnych powiekach, który wymagać będzie korekty chirurgicznej. Zabieg na powiece dolnej zazwyczaj nie musi być już powtarzany.

 

Zdjęcia przed/po
 

Cennik

 

CHIRURGIA POWIEK

Blefaroplastyka powiek górnych

4400 zł

Opinie naszych klientów
Masz nietypowe pytanie?
     secretcats.pl - tworzenie stron internetowych