Jak zlikwidować worki pod oczami?

Zdrowie przede wszystkim

Pamiętajmy, że z pytaniem „jak zlikwidować worki pod oczami?” przychodzimy do lekarza a nie kosmetyczki. W pierwszej kolejności musimy rozważyć czy przyczyną defektu estetycznego nie jest choroba internistyczna. Istnieje szereg dolegliwości które skutkować mogą powstawaniem obrzęków, w tym także worków pod oczami. Należą do nich między innymi choroby nerek, serca, niedoczynność tarczycy oraz nadciśnienie tętnicze. Wiele tutaj wyjaśnia nam od kiedy występują worki pod oczami. Czy obrzęk nasila się w pewnych sytuacjach? Zdarza się, że rozpoczynamy z moimi pacjentami terapię estetyczną a jednocześnie rekomenduję wykonanie badań laboratoryjnych. Należą do nich na przykład hormony tarczycy. Wszystko po to, aby wykluczyć internistyczne podłoże worków pod oczami. 

Worki pod oczami – tzw. dolina łez 

Na szczęście w większości worki pod oczami to defekt czysto estetyczny. To jaki jest wiek naszego rozmówcy oraz jak bardzo zmęczony się wydaje oceniamy między innymi na podstawie kondycji skóry w okół oczu. Cienie wokół oczu przyczyniają się do postrzegania osoby jako wyczerpanej, smutnej oraz relatywnie starszej do jej wieku. Charakterystyczne wąskie i długie zapadnięcia skóry pod oczami nazywane są czasem doliną łez. Rozpoczyna się ona od wewnętrznego kącika oka i przechodzi skośnie na policzek, dokładnie tak jak płyną łzy. 

Anatomia worków pod oczami

Szczegółowe zrozumienie anatomii twarzy jest niezbędne do prawidłowego zrozumienia jak powstają defekty estetyczne w okół oczu. Składają się na nie różne czynniki anatomiczne takie jak więzadła w obrębie twarzy (np. mocno napięte więzadło jarzmowe), struktura kości okolicy oczodołu, tkanka tłuszczowa podskórna i oczodołowa, wydatność mięśnia okrężnego oka, grubość powieki dolnej. 

Jakie zabiegi możemy przeprowadzić w okolicy pod okiem?

Do dyspozycji mamy tak na prawdę całą artylerię medycyny estetycznej. Najbardziej popularnym zabiegiem w tej okolicy jest podanie kwasu hialuronowego. Problem polega jednak na tym, że bardzo dużo tego typu zabiegów wykonywanych jest nieprawidłowo. Dlaczego, o tym za chwilę. Innymi zabiegami które możemy zastosować pod okiem jest toksyna botulinowa. Botox w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego podawany jest jednak pod oczy dosyć rzadko. W okolicę pod oczami podawać możemy także osocze bogatopłytkowe, koktajle do mezoterapii. Wreszcie możemy zastosować RF mikroigłową lub laser ablacyjny. 

Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym a worki pod oczami

Pacjenci którzy zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej aby wypełnić dolinę łez dzielą się na, z grubsza, dwie duże grupy. Pierwsza z nich to zazwyczaj ludzie młodzi u których nie doszło jeszcze do wyraźnego zaniku tkanki tłuszczowej pod mięśniem okrężnym oka druga jak łatwo się domyśleć, to grupa osób starszych u których taki zanik się już rozpoczął. 

Jak wspominałem powyżej bardzo dużo zabiegów z kwasem hialuronowym podawanym w okolicę podoczodołową jest przeprowadzanych błędnie. Dlaczego? A dlatego, że wykonywane są one bez zdiagnozowania problemu, czyli bez odpowiedzi na pytanie z której z tych dwóch grup pacjenta mamy właśnie przed sobą. I zazwyczaj wykonywana jest procedura tzw. tunelowego, powierzchniowego podania kwasu hialuronowego. Jest to technika którą powinniśmy zastosować tylko i wyłącznie w pierwszej grupie pacjentów czyli u osób młodych bez zaniku tkanki tłuszczowej pod mięśniem okrężnym oka. 

Dolina łez u osób młodych 

Worki pod oczami czy wydana dolina łez u osób młodych wynika z pewnych predyspozycji w ich urodzie. Jedną z taki predyspozycji jest obniżona lub głębiej położona poduszka tłuszczowa pod mięśniem okrężnym oka. W takim przypadku wskazane jest wypełnienie brakującego miejsca pomiędzy policzkiem a powieką dolną, używając do tego celu niewielkiej objętości wypełniacza wstrzykiwanego na średnią głębokość. Zabieg tego typu jest jednak przeciwskazany u osób starszych. Podanie u nich kwasu hialuronowego w ten sposób spowoduje dodatkowe obciążenie opadających grawitacyjnie tkanek, w szczególności więzadeł oczodołowych. Początkowo dolina łez rzeczywiście wypełni się. Bardzo szybko dojdzie jednak do jej pogłębienia. 

Worki pod oczami u starszych osób

O osób starszych u których wgłębienie podoczodołowe wynika z zaniku poduszki tłuszczowej podoczodołowej iniekcje wypełniacza powinniśmy przeprowadzić punktowo, głęboko, praktycznie na kość, w przyśrodkowym i bocznym obszarze zanikającej poduszki tłuszczowej. Przy zastosowaniu tej techniki wzmacniamy więzadło oczodołowe co w naturalny sposób podnosi podoczodołową tkankę tłuszczową. Problem polega jednak na tym, że technika ta jest dosyć trudna. Wymaga także dogłębnej znajomości anatomii twarzy. Iniekcje wykonuje się bardzo głęboko więc uszkodzić można struktury nerwowe i naczyniowe okolicy oka, np. pęczek naczyniowo- nerwowy przechodzący przez otwór podoczodołowy. 

Jeśli nie wypełniacz, to co? 

Swoim pacjentom nie zalecam rozpoczynania terapii worków pod oczami od wypełniaczy. Wypełniacze w tak zwanej mono terapii, bez dodatkowych zabiegów podaję tylko na wyraźną prośbę pacjenta w tak zwanej sytuacji podbramkowej, gdy pacjent bądź pacjentka musi wyglądać idealnie na przykład w tydzień po zabiegu. W innych wypadkach rekomenduję zaplanowanie i przeprowadzenie stopniowej terapii bazującej na naturalnych zdolnościach regeneracyjnych naszego organizmu. 

RF mikroigłowa i laser pod oczy 

Najczęściej proces usuwania worków pod oczami z moimi pacjentami i pacjentkami rozpoczynamy od podania osocza bogatopłytkowego w tej okolicy, często w połączeniu z peelingami głębokimi. W następnej kolejności przechodzimy do serii 4-5 zabiegów co około miesiąc, z wykorzystaniem RF mikroigłowej oraz lasera frakcyjnego. Dzięki temu uzyskujemy odbudowę napięcia skóry pod oczami. Co prawda nie odbudowujemy tkanki tłuszczowej ale tkankę włóknistą, jednak efekt ten jest zadowalający do redukcji cieni pod oczami. Dopiero po tak zbudowanej podwalinie czasami decyduję się, szczególnie w przypadku starszych pacjentów, na głębokie iniekcje wypełniacza, w celu wzmocnienia więzadeł oczodołowych.

Zostaw swój komentarz

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych