Pomniejszanie piersi – czy to boli? Często słyszymy to pytanie zadawane przez kobiety, które rozważają pomniejszenie piersi. Wiele kobiet, w tym może i Ty, obawia się, że operacja będzie bardzo bolesna, a okres rekonwalescencji będzie długi i trudny. Jednak dzięki zastosowaniu znieczulenia ogólnego nie odczujesz żadnego bólu podczas samej operacji. W okresie pooperacyjnym możesz spodziewać się pewnego dyskomfortu, jednak leki przeciwbólowe które przepisze chirurg plastyczny znacznie je zmniejszą. Wiele kobiet, które przeszły ten zabieg, uważa, że zmiana ta pozwoliła im na pełniejsze życie i większą pewność siebie.
Zabieg redukcji piersi zwykle rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu medycznego i wykonania badań piersi. Należą do nich mammografia lub USG piersi. Chirurg zleci Ci je aby upewnić się, że jesteś odpowiednią kandydatką do zabiegu. Zabieg zostanie przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Tak więc w trakcie całego zabiegu będziesz spać i nie będziesz czuła żadnego bólu. W tym czasie chirurg plastyczny wykonuje cięcia na piersiach, w zależności od wybranej metody zabiegu. Następnie usuwanie nadmiar tkanki gruczołowej, tłuszczowej i skóry z biustu, a następnie uformuje piersi ponownie, aby uzyskać ich pożądany kształt i rozmiar. Niekiedy konieczne jest również przemieszczenie brodawek sutkowych.
Podczas całej operacji redukcji piersi będziesz spać, czyli będziesz pod wpływem znieczulenia ogólnego. Oznacza to, że jest będziesz całkowicie nieprzytomna i nie będziesz odczuwać żadnego bólu . Znieczulenie ogólne jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapewnienia komfortu i uniknięcia bólu podczas zabiegu.
Przed rozpoczęciem zabiegu anestezjolog przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, aby upewnić się, że jesteś odpowiednią kandydatką do znieczulenia ogólnego. W trakcie wywiadu anestezjolog może zadawać pytania dotyczące Twojego zdrowia , historii medycznej, alergii i innych czynników, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego.
Zazwyczaj znieczulenie ogólne jest podawane w formie wstrzyknięcia dożylnego. Anestezjolog poda Ci leki przeciwbólowe i nasenne do wenflonu w żyle, co spowoduje szybkie zniesienie bólu i świadomości. Zostaniesz podłączona do urządzeń monitorujących, które umożliwiają ciągłą kontrolę najważniejszych życiowych parametrów w trakcie znieczulenia. Po wprowadzeniu do znieczulenia będzie ono kontynuowane najprawdopodobniej z zastosowaniem wziewnych środków znieczulających.
W trakcie operacji anestezjolog będzie stale monitorował Twój stan , w tym jej ciśnienie krwi, tętno, poziom tlenu we krwi i poziom dwutlenku węgla. Anestezjolog dostosuje także ilość leków w różnych momentach trwania operacji, aby zapewnić Ci optymalny poziom znieczulenia.
Po zakończeniu operacji anestezjolog stopniowo zmniejszy dawkę leków, abyś powoli powróciła do stanu przytomności. Po operacji zostaniesz przewieziona na salę pooperacyjną, gdzie jest w dalszym ciągu będziesz monitorowania. W tym czasie lekarz i pielęgniarka będą sprawowali nad Tobą nadzór, do czasu całkowitego wypłukania z Twojego organizmu leków znieczulenia ogólnego.
Zabieg pomniejszania piersi to operacja, która wiąże się z pewnym dyskomfortem i bólem w okresie pooperacyjnym. Zazwyczaj po operacji pacjentki odczuwają ból, opuchliznę i siniaki przez pierwsze kilka dni po operacji, ale leki przeciwbólowe pomagają w złagodzeniu tych dolegliwości. W przypadku pacjentek, które odczuwają silny ból, chirurg plastyczny może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe. W ciągu kilku dni pacjentka zaczyna czuć się lepiej, a powrót do pełnej sprawności trwa około 6 tygodni. Ostateczny rezultat operacji zauważalny jest po kilku miesiącach do roku od operacji. Ważne jest, aby pacjentka w tym czasie unikała intensywnych ćwiczeń i noszenia ciężkich przedmiotów.
Powinnaś dobrze przemyśleć decyzję o operacji pomniejszania piersi i podjąć ją we współpracy z doświadczonym chirurgiem plastycznym. Przed podjęciem decyzji warto abyś zastanowiła się, jaka jest Twoja motywacja dla tego zabiegu. Czy chodzi tylko o poprawę wyglądu, czy też istnieją problemy zdrowotne związane z nadmiernym rozmiarem piersi? Pomniejszenie piersi to operacja, która niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś dokładnie omówiła z chirurgiem plastycznym i anestezjologiem wszelkie kwestie związane z operacją i Twoją chirurgią medyczną. Chirurg plastyczny przeprowadzi dokładne badanie fizykalne i szczegółowo opowie o samej operacji i jej rezultatach.
Okres rekonwalescencji po operacji pomniejszania piersi może trwać od kilku miesięcy do roku, w zależności od rodzaju zabiegu i indywidualnego procesu gojenia. W czasie tego okresu ważne jest, abyś przestrzegała wszystkich zaleceń lekarza i dbała o swoje zdrowie. Umożliwi to prawidłowe gojenie ran i uzyskanie jak najlepszych rezultatów zabiegu. O tym jak szczegółowo wygląda rekonwalescencja po zabiegu redukcji biustu pisaliśmy wcześniej.
Pomniejszanie piersi jest popularnym zabiegiem chirurgii plastycznej, który może pomóc w rozwiązaniu różnych problemów zdrowotnych i estetycznych. W trakcie samej operacji nie będziesz odczuwać żadnego bólu, chociaż ten może pojawić się w okresie pooperacyjnym. Istnieją jednak skuteczne sposoby aby go znacznie zminimalizować. Ważne jest, abyś dokładnie przemyślała decyzję o operacji i skonsultować się z chirurgiem plastycznym, aby upewnić się, że operacja pomniejszania piersi jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Więcej wiarygodnych informacji na temat zabiegu można uzyskać w języku angielskim na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych.
Żyzna 4, Zacisze 03-613, Warszawa przy metrze Trocka