Powiększanie piersi — znane również jako mammoplastyka powiększająca — to operacja mająca na celu zwiększenie rozmiaru piersi. Polega na umieszczeniu implantów piersiowych pod tkanką piersiową lub mięśniami klatki piersiowej. Dla niektórych kobiet powiększenie piersi jest sposobem na zwiększenie pewności siebie. Dla innych jest to część odbudowy piersi np. w trakcie leczenia onkologicznego.
od 1 do 2 godzin
Piersi
Znieczulenie ogólne
Implanty można wprowadzać przez nacięcia umieszczone w fałdzie piersi, w otoczce brodawki sutkowej lub pod pachą. Wybór metody będzie zależał od wyboru chirurga oraz doświadczenia. W większości przypadków dostęp do pachy powoduje najmniej rzucającą się w oczy bliznę, ale technicznie jest też najtrudniejszy z chirurgicznego punktu widzenia.
Implanty umieszcza się nad lub pod mięśniem piersiowym, w zależności od preferencji pacjenta. W przypadku umieszczenia wkładki pod mięśniem mniej widoczne są pofałdowania skóry spowodowane obecnością implantu. Według niektórych badań w przypadku umieszczenia implantu pod mięśniem istnieje mniejsze ryzyko na wystąpienie jednego z powikłań tego zabiegu – przykurczu torebki implantu, zwanej też przykurczem Beckera. Dochodzi wtedy to otoczenia implantu przez łącznotkankową torebkę. Pierś staje się twardsza od implantu, czemu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe.
W celu powiększenia piersi, które wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, wymagana jest hospitalizacja na jedną noc po operacji. Implanty wszczepione pod mięsień klatki piersiowej mogą powodować dyskomfort z powodu rozciągnięcia. Po zakończeniu operacji, w ranie umieszczane są dreny, które usuwa się następnego dnia. Siedem do dziesięciu dni po zabiegu zdejmowane są szwy. Przez dwa do trzech tygodni po zabiegu piersi będą spuchnięte i obrzmiałe, a w zależności od typu implantu, stan taki może występować do sześciu miesięcy.
Piersi to jeden z symbolów kobiecości, stąd też panie niezadowolone z wielkości i kształtu swojego biustu, mogą czuć się niekobieco, mieć niską samoocenę, co w rezultacie wpływa na ich relacje osobiste i poczucie własnej wartości.
Piersi mogą nie rozwinąć się w ogóle lub po ciąży stracić objętość i kształt. Głównym celem operacji powiększania piersi jest zwiększenie rozmiaru biustu. W niektórych przypadkach dodatkowo może być możliwa poprawa kształtu i symetrii. Niekiedy piersi mogą wydawać się opadające, ponieważ odległość między brodawką a fałdem piersiowym jest bardzo mała; w takich przypadkach problem ten można skorygować, zwiększając rozmiar piersi i obniżając pozycję fałdu.
Przed operacją należy wykluczyć wszelkie choroby piersi wykonując badanie USG lub mammografię. Kiedy w rodzinie występuje obciążenie rakiem piersi, właściwe dobranie zabiegu chirurgicznego jest znacznie trudniejszy, o czym chirurg poinformuje w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.
Zasadniczo implanty piersi to torebki wykonane z silikonu o powierzchni gładkiej lub szorstkiej (teksturowanej), wypełnione płynem lub żelem. Rodzaj materiału wypełniającego i grubość otoczki determinują „odczucie" implantu przez pacjenta.
Pomiędzy tymi implantami istnieją różnice, a co za tym idzie mają one swoje zalety i wady. Chirurg w trakcie wizyty konsultacyjnej wytłumaczy na czym polegają te różnice oraz dobierze odpowiedni implant w zależności od uwarunkowań anatomicznych pacjentki.
1 zabieg
Efekty operacji widoczne są bezpośrednio po jej zakończeniu, jednak przez pierwsze kilka tygodni piersi mogą być obrzmiałe i opuchnięte. Efekt ten normalizuje się po około miesiącu, dwóch od operacji.
Od 17 000 zł
brak satysfakcji pacjentki z rozmiaru i kształtu biustu,
lekkie opadanie oraz zmniejszenie po porodzie i karmieniu piersią
choroby autoimmunologiczne,
problemy hepatologiczne lub nefrologiczne,
zaburzenia krzepliwości krwi,
choroby sercowo-naczyniowe,
przewlekłe infekcje,
zmiany wykryte w przedoperacyjnych badaniach piersi
Nie powinno się pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu ani dniu poprzedzającym. W dniu operacji należy wziąć prysznic. Ze względu na znieczulenie ogólne do operacji powiększenia piersi implantami, nie wolno jeść na co najmniej 6 godzin przed znieczuleniem. Nie wolno pić na co najmniej 2 godziny przed znieczuleniem. Wcześniej mogą państwo pić klarowne płyny (np. woda, słodka herbata, klarowne soki).
Wszystkie operacje niosą ze sobą ryzyko powikłań. Jednak sama operacja powiększania piersi implantami jest zazwyczaj bardzo bezpieczna, zarówno z wykorzystaniem implantów wypełnionych solą fizjologiczną jak i silikonowych.
Operacja ta nie jest refundowana przez NFZ.
W ciągu pierwszych 1-2 tygodni po powiększeniu piersi pacjentki mogą spodziewać się niewielkiego dyskomfortu, który można opanować za pomocą leków dostępnych bez recepty. Ból po operacji może być oznaką infekcji lub innych powikłań, dlatego zespół Kliniki poinformuje Cię na jakie objawy należy zwracać uwagę i kiedy umówić się na dodatkową wizytę kontrolną.
Zgodnie z rekomendacjami amerykańskiej agencja ds. żywności i leków (FDA), operację z zastosowaniem implantów wypełnionych solą fizjologiczną przeprowadzić można u kobiety od 18 roku życia, natomiast w przypadku implantów silikonowych od 22 roku życia.
Wiele kobiet w wieku 40 i 50 lat przeszło operację powiększenia piersi z dobrym rezultatem. Niezależnie od etapu w życiu, zachęcamy do umówienia się na konsultację, aby omówić z chirurgiem plan uzyskania oczekiwanych rezultatów powiększenia biustu.
To jaki rozmiar implantu wybrać, dla wielu pacjentek jest niezwykle trudną do podjęcia decyzją. Podczas wizyty chirurg plastyczny pomoże Ci wybrać pożądany rozmiar implantu. „Wielkość biustu" oceniana na podstawie rozmiaru stanika jest zmienna i często nie jest wiarygodną metodą określania ostatecznego rozmiaru. Każde 125-150 cm3 objętości implantu odpowiada zwiększeniu rozmiaru miseczki. Jednak anatomia każdego pacjenta jest inna. Współpracując z chirurgiem i jego zespołem klinicznym, możesz ustalić realistyczne cele terapii. Powinnaś zabrać ze sobą biustonosz w takim rozmiarze, jaki chciałabyś nosić po operacji, aby określić właściwy rozmiar implantu.
Liczne badania wykazały, że kobiety z implantami piersi nie mają zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Ponadto implanty nie opóźniają rozpoznania raka piersi. Obecność implantów piersi nie utrudnia wykrycia raka piersi. Osoby z implantami piersi, u których rozwinął się rak piersi, miały takie samo prawdopodobieństwo uzyskania remisji, jak osoby bez implantów.
Ciąża zmieni rozmiar i kształt piersi kobiety, niezależnie od tego, czy ma implanty czy nie. Zmiany te mogą jednak negatywnie wpłynąć na wygląd piersi z implantami. Generalnie zaleca się opóźnienie ciąży do sześciu miesięcy po operacji. Karmienie piersią implantami jest nadal możliwe i wykazano, że jest bezpieczne dla niemowlęcia i matki.
U kobiet z opadaniem piersi (ptozą), można również stosować implanty piersi. W zależności od tego, jak bardzo zwisa pierś, może być również konieczna dodatkowa operacja. W przypadku piersi z sutkami, które opadają poniżej dolnego fałdu piersi, często wymagana jest również operacja podniesienia piersi (mastopleksja). Ta operacja spowoduje dodatkowe blizny na piersi, jednak bez jej wykonania, samo umieszczenie implantu może niewystarczająco skorygować opadanie piersi.
U kobiet z opadaniem piersi (ptozą), można również stosować implanty piersi. W zależności od tego, jak bardzo zwisa pierś, może być również konieczna dodatkowa operacja. W przypadku piersi z sutkami, które opadają poniżej dolnego fałdu piersi, często wymagana jest również operacja podniesienia piersi (mastopleksja). Ta operacja spowoduje dodatkowe blizny na piersi, jednak bez jej wykonania, samo umieszczenie implantu może niewystarczająco skorygować opadanie piersi.
Jest mało prawdopodobne, że w dłuższej perspektywie Twoja sprawność fizyczna ulegnie jakiejkolwiek zmianie w związku z posiadaniem implantów piersi. W zależności od wielkości implantu, większość kobiet po zabiegu jest w stanie wykonać większość aktywności fizycznej. Gdy miejsce implantu zostanie odpowiednio zagojone, podnoszenie ciężarów lub ciężkich przedmiotów nie spowoduje jego uszkodzenia.
Pacjentom zaleca się rozpoczęcie chodzenia wkrótce po zabiegu. Jednak Panie powinny powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej przez sześć tygodni po zabiegu. Aktywność fizyczna, taka jak podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze i bieganie, a także inne intensywne zajęcia, mogą powodować zmianę pozycji implantów piersi lub problemy z gojeniem się ran, co może wpłynąć na wygląd piersi po operacji.
To zależy od aktywności fizycznej związanej z Twoją pracą. Przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie należy znacząco ograniczyć ruchy ramionami, takie jak np. sięganie. Unikaj podnoszenia czegokolwiek powyżej 2 kg przez sześć tygodni po operacji. Te ograniczenia mogą utrudnić niektórym kobietom powrót do pracy.
Po operacji powiększania piersi większość kobiet doświadcza częściowej utraty czucia tego obszaru. U większości pacjentów po około 6-12 miesiącach czucie powraca do normy. Jednak u 15% kobiet zmiana wrażliwości czucia, w szczególności sutków, ma charakter przewlekły.
Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu większość pacjentów otrzymuje stanik chirurgiczny do noszenia przez 24 godziny na dobę. Zespół Kliniki poinformuje Cię, czy nadal musisz nosić stanik chirurgiczny, czy też możesz nosić porównywalną odzież podtrzymującą, którą wybierzesz podczas wizyty kontrolnej. Ponadto poinformuje Cię, kiedy nadejdzie czas, aby wprowadzić standardową bieliznę. Należy unikać biustonoszy z fiszbinami przez trzy miesiące po operacji zmniejszenia piersi.
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety mogą wymagać wymiany implantu po około 10-15 latach z powodów estetycznych, jednak implanty te mogą pozostać w ciele do końca życia.
Bardzo ważne jest, abyś na wizytę kwalifikacyjną przygotowała listę pytań i wątpliwości, nawet jeśli nie wiesz dokładnie, czego chcesz się dowiedzieć. Oto kilka przykładów na początek:
Jakie ma Pan/Pani doświadczenie w tego typu zabiegach?
Gdzie będzie wykonany zabieg?
Czy operacja poprawi moją jakość życia?
Jaką technikę chirurgiczną Pan/ Pani proponuje?
Jakie są możliwe skutki uboczne tego zabiegu?
Na czym będzie polegał proces rekonwalescencji?
Jak zmienią się moje piersi, kiedy będę starsza?
Krwotoki, zakażenia okolic miejsc operowanych, zakrzepy w naczyniach krwionośnych, tworzenie się torebki bliznowatej wokół implantu (torbiel Beckera), ból piersi, zaburzenia czucia sutków lub piersi (mogą być tymczasowe lub trwałe), wyciek lub pęknięcie implantu (z powodu urazu klatki piersiowej lub bez wyraźnego powodu).
CHIRURGIA PLASTYCZNA - PIERSI
od 17 000 zł do 21 000 zł*
20 000 zł*
od 24 000 zł do 27 000 zł*
+48 729 928 207
+48 729 849 169
kontakt@dradamczyk.pl
Żyzna 4, Zacisze 03-613, Warszawa przy metrze Trocka