fbpx

Rodzaje zmarszczek – typy zmarszczek

Na początek: co to są zmarszczki?

Większość definicji terminu „zmarszczki” bazuje na sformułowaniach stricto medycznych. W naszym przypadku najlepiej będzie odejść od zawiłej terminologii na rzecz prostego i co najważniejsze przystępnego sformułowania: zmarszczki to powstałe na skutek działania różnych czynników zagniecenia skóry. Chociaż wiąże się je z upływem czasu i procesami starzenia się skóry, równie duży wpływ na ich powstawanie oraz pogłębianie się mają: geny, styl życia, dieta, ewentualna ekspozycja na słońce, a także podstawowa higiena.

Wbrew powszechnej opinii, przed zmarszczkami nie da się uciec. Co ciekawe, proces ich tworzenie zaczyna się zaraz po narodzinach. Jak to możliwe? Kwestia tego, skąd się biorą zmarszczki jest niezwykle złożona – wszystko zależy od rodzaju zmarszczek. Każdy z nas musi się jednak zmagać ze zmarszczkami mimicznymi – charakterystycznymi zagłębieniami, systematycznie powstającymi już od pierwszych dni naszego życia. Za zmarszczki te – jak sama nazwa wskazuje – odpowiada nasza mimika. Osoby nieco bardziej impulsywne, o wyrazistej ekspresji emocjonalnej mięśni twarzy, bez wątpienia ujrzą pierwsze bruzdy znacznie wcześniej, aniżeli osoby, które np. unikają uśmiechu.
W kolejnych akapitach opiszemy rodzaje zmarszczek.

Gdy nasza skóra za szybko się starzeje…

Na pytanie: „skąd się biorą zmarszczki?” można by odpowiadać przez bardzo długi czas. Proces tworzenia się zmarszczek nie jest zawiły, jednakże na pewno jest nudny – nikt z nas nie chce czytać o skomplikowanych procesach biologicznych i zagmatwanych kwestiach medycznych. Warto zaznaczyć, iż zmarszczki starcze powstają wraz z wiekiem, na skutek zmniejszenia się zawartości kolagenu w skórze. Duże znaczenie ma również nawilżenie. Brak elastyczności skóry przekłada się na jej wiotczenie, a to natomiast na formowanie charakterystycznych fałdek. Zmarszczki – zwłaszcza w stosunkowo młodym wieku – to wynik niezdrowego trybu życia:

  • Szybkiej utraty masy ciała,
  • Nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV,
  • Nieodpowiednio zbilansowanej diety,
  • Palenia papierosów.
Zmarszczki zmarszczkom nierówne, czyli kilka słów o rodzajach zmarszczek

Zmarszczki podzielić możemy ze względu na przyczyny ich powstawania oraz miejsce ich występowania. Pamiętajmy, że nieestetyczne bruzdy dodające nam ładnych paru lat pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na szyi, dekolcie, dłoniach oraz stopach.

Rodzaje zmarszczek – przyczyny ich powstawania
  1. Zmarszczki mimiczne: opisane już na samym początku związane są bezpośrednio z mimiką twarzy. Mimo że pojawiają się między 25. a 30 rokiem życia, pracujemy na nie już od samych narodzin. Poznamy je po charakterystycznym miejscu występowania: pomiędzy nosem, a ustami, wokół oczu oraz na czole. Zmarszczki te powstają na skutek ruchów mięśni twarzy.Tak jak wspomniano wcześniej, osoby z nadmierną ekspresją emocjonalną muszą liczyć się z tym, że zmarszczki mimiczne pojawią się u nich wcześniej.
  2. Zmarszczki grawitacyjne: powstałe na skutek utraty elastyczności skóry. Zazwyczaj związane z nieubłagalnie biegnącym czasem. Wraz z wiekiem nasza skóra traci jędrność. Opadanie tkanek prowadzi do zmiany owalu twarzy. W zagięciach skóry, która pozbawiona została elastyczności tworzą się kolejne, nowe zmarszczki.
  3. Zmarszczki starcze:nie mylić ze zmarszczkami mimicznymi, szczególny wpływ na ich rozległość czy głębokość mają czynniki genetyczne, mimika twarzy, brak pełnego uzębienia, nieodpowiednie nawilżenie skóry, zanikanie kości szczękowych oraz zanik torebek tłuszczowych wokół oczu oraz degeneracja podskórnej tanki tłuszczowej.
  4. Zmarszczki senne: jak sama nazwa wskazuje, powstają na skutek nieodpowiedniego ułożenia się skóry podczas spania.
  5. Zmarszczki statyczne: powstałe na skutek utrwalenia zmarszczek mimicznych oraz sennych, wyraźnie postępują wraz z wiekiem. Ich charakterystyczną cechą jest to, że nigdy nie znikają – nawet po rozciągnięciu skóry.
  6. Zmarszczki posłoneczne: nieestetyczne bruzdy, którym nierzadko towarzyszą również odbarwienia bądź przebarwienia skóry. Ten rodzaj zmarszczek powstaje na skutek długotrwałej ekspozycji skóry na słońce.
  7. Zmarszczki liniowe: nie są to zmarszczki, aczkolwiek nierzadko zalicza się je do ich grona. Są to linie na powierzchni naskórka przypominające swoim wyglądem tradycyjne zmarszczki, powstałe na skutek nadmiernego wysuszenia/przesuszenia skóry. Bruzdy te mogą pojawić się nawet u osób młodych borykających się z tzn. suchą skórą.
  8. Zmarszczki genetyczne: zwane również zmarszczkami płodowymi to bruzdy, z którymi musimy borykać się już od urodzenia. Zazwyczaj występują one nie na twarzy, lecz na szyi (zmarszczki poprzeczne).
Rodzaje zmarszczek – miejsce ich występowania
  1. Zmarszczki na czole: nieubłagalnie biegnący czas dostarcza nam zarówno klasycznych zmarszczek poziomych jak i zmarszczek pionowych (lwia bruzda: 2-3 pionowe zmarszczki między brwiami). Dodatkowo, zmarszczki mogą pojawić się w okolicy skroni (rozchodzące się aż o kącików oczu tworzą kurze łapki).
  2. Zmarszczki w kącikach oczu: w tym miejscu pojawiają się tzn. kurze łapki. Sprzyja im szczególnie delikatna skóra oraz nad wyraz silnie działające mięśnie okrężne oka. Zmarszczki te są dość widoczne, bowiem kurczą się za każdym razem, gdy się uśmiechamy bądź mrużymy oczy.
  3. Zmarszczki pod oczami: pojawiają się stosunkowo szybko i podobnie jak w przypadku kurzych łapek, sprzyja im delikatna (a co za tym idzie wrażliwa) skóra. Te nadające twarzy zmęczony wyraz zmarszczki spowodowane są nie tylko mimiką, ale również nadmiernym przesuszeniem skóry. Obszar pod oczami pozbawiony jest gruczołów potowych oraz łojowych, dlatego szczególnie ważne jest, stosowanie nań odpowiednich kosmetyków nawilżających.
  4. Opadające powieki: powstałe na skutek zmniejszenia się napięcia mięśnia okrężnego oka.
  5. Zmarszczki w okolicy ust: wyróżniamy tutaj dwa charakterystyczne typy zmarszczek – zmarszczki palacza oraz małpi pyszczek. Zmarszczki nad górną wargą (zmarszczki palacza/kod kreskowy) to pojedyncze bruzdy, które wpływają na ułożenie ust, sprawiając, że te układają się w charakterystyczny dziubek (jak do gwizdania). Te pojawiają się już między 40 a 45 rokiem życia. Kluczowy wpływ na ich głębokość mają… czas, a także braki w uzębieniu. Zmarszczki przynosowe natomiast (małpi pyszczek) zlokalizowane są od samych skrzydełek nosa, aż do kącika ust. Zasadniczo mamy je przez całe życie, jednakże proces ich pogłębiania zaczyna się dopiero po 40. roku. Ponadto, wyróżniamy jeszcze trzeci rodzaj zmarszczek w okolicach ust – zmarszczki marionetki (zmarszczki smutku). Te cechują się zlokalizowanymi poniżej kącików ust bruzdami, biegnącymi pionowo w dół.
Zmarszczki nie tylko na twarzy
  1. Zmarszczki na szyi: na szczególną uwagę zasługują tutaj skóra indyka – charakterystyczne zmarszczki powstałe na skutek szybkiej utraty tkanki ciała w okolicach szyi, a także naszyjnik Wenus – poziome, podłużne bruzdy. Naszyjnik Wenus może pojawić się w każdym wieku, w zależności od naszych indywidualnych uwarunkowań i codziennych nawyków. Zmarszczki te nie są spowodowane wyłącznie procesami starzenia się skóry, ale również nieodpowiednią postawą – garbieniem się, opuszczaniem głowy w czasie czytania, spaniem na boku bądź na wysokiej poduszce, podpieraniem się rękami o brodę bądź szyję etc.
  2. Zmarszczki na dekolcie: skóra na dekolcie, podobnie jak pod oczami, jest wyjątkowo cienka i delikatna. Brak podściółki tłuszczowej, a także niewielka ilość kolagenu i elastyny sprawiają, że zmarszczki pojawiają się nań dość szybko.
  3. Zmarszczki na dłoniach oraz stopach: na sam koniec tzn. bruzdy ruchome. Zmarszczki te nie są bezpośrednio związane z procesami starzenia się skóry, lecz budową anatomiczną naszego ciała. Ich tworzenie zależne jest od wytrzymałości podskórnej tkanki tłuszczowej.
Rodzaje zmarszczek – głębokość

Finalnie warto wspomnieć o trzecim, rzadziej stosowanym podziale zmarszczek – ze względu na głębokość. Wyróżniamy rodzaje zmarszczek:

  1. Zmarszczki powierzchowne: o głębokości do 0,05mm (głównie zmarszczki mimiczne w początkowym stadium),
  2. Zmarszczki głębokie: o głębokości powyżej 0,05mm (pionowe oraz poziome bruzdy). Uwaga! Niezadbane zmarszczki powierzchowne mogą – wraz z upływem czasu – stać się zmarszczkami głębokimi.
Jak walczyć ze zmarszczkami?

Możliwości jest wiele. Na rynku znajdziemy szerokie spektrum rozwiązań sprzyjających redukcji zmarszczek. Nadmienić należy, że rodzaj zabiegu zależny jest od typu zmarszczek oraz miejsca ich występowania. Szczególną popularnością cieszy się BTX, który bez większych trudności poradzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi. W walce z pionowymi i poziomymi bruzdami wykorzystać możemy zabieg wolumetrii twarzy (wypełnienie zagłębień powstałych na skórze), a także mezoterapię (odżywienie skóry). Warto wspomnieć również o rozwiązaniach na bazie kwasu hialuronowego oraz stosunkowo nowych niciach liftingujących.

Uwaga! Decyzja o tym jaką metodę walki ze zmarszczkami wybrać ustalana jest wspólnie z lekarzem i Klientem w czasie jednej z wizyt kontrolnych. Niemożliwym jest samodzielny wybór usługi, gdyż nie każdy zabieg sprzyja redukcji bruzd na preferowanym przez Pacjenta obszarze.

Zostaw swój komentarz

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych