ZMNIEJSZENIE PIERSI

Operacja zmniejszenia piersi (mammoplastyka) to zabieg w trakcie którego chirurg usuwa nadmiarową tkankę tłuszczową oraz skórę z piersi. Jeśli masz duże piersi, które są nieproporcjonalne do reszty ciała i powodują ból szyi, pleców lub inne objawy, możesz rozważyć operację zmniejszenia piersi.

Opis zabiegu

Istnieje wiele różnych sposobów redukcji piersi, a każdy chirurg ma preferowane techniki operacyjne. Wygląd blizny pooperacyjnej to najważniejsze aspekty z punku widzenia pacjenta. Większość zabiegów skutkuje powstaniem blizny w kształcie kotwicy, to znaczy blizny, która otacza otoczkę brodawki sutkowej, a następnie schodzi pionowo do fałdu piersiowego, gdzie łączy się z poziomą blizną w fałdzie piersiowym.

 

Istnieją techniki mające na celu zminimalizowanie rozmiaru blizny, tak aby była ona pionowa, w kształcie litery L lub J, tzw. Metoda tzw. inverted T. Metoda ta nie jest jednak odpowiednia przy operacji bardzo dużych piersi, które wymagają znacznej redukcji objętości.

 

Zmniejszenie piersi jest zwykle wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Przed operacją zaznacza się nowe miejsce brodawki, a pozostałe znakowanie wykonuje się na sali operacyjnej. Przed usunięciem tkanki piersi chirurg musi zachować dopływ krwi do brodawki sutkowej, aby można ją było przenieść do nowej pozycji. Odpowiednia ilość skóry i tkanki piersi jest usuwana w celu ukształtowania nowego kształtu piersi, a następnie rany są zamykane. Należy zwrócić uwagę na symetrię, mierząc ilość usuniętej tkanki piersi. Jednak większość piersi ma nierówny rozmiar przed operacją i nie jest możliwe, aby obie piersi były identyczne pod względem kształtu i wielkości.

 

Po oczyszczeniu i opatrzeniu rany, zazwyczaj umieszcza się w niej dreny, aby usunąć dodatkową krew, która może się nagromadzić po operacji. Pacjent po operacji pozostaje pod obserwacją w Klinice do następnego dnia. Dreny i opatrunki usuwa się w ciągu 24 do 48 godzin. Szwy usuwane są 7 do 10 dni po zakończeniu zabiegu.

 

Zmniejszenie piersi to zabieg chirurgiczny stosowany w celu zmniejszenia rozmiaru kobiecych piersi. Zabieg ten wykonywany jest ze wskazań medycznych, między innymi z powodu bólu pleców czy nieprawidłowej postawy. Wskazaniem mogą być ponadto względy estetyczne. Zazwyczaj zabieg redukcji piersi wykonywany jest wraz z liftingiem (uniesieniem) piersi.

 

Piersi powiększają się przez cały okres dojrzewania, a następnie stopniowo się kurczą, szczególnie po ciąży.  W okresie menopauzy mogą wydawać się pozbawione objętości, z powodu zaniku tkanek. W rzadkich przypadkach już w okresie dzieciństwa piersi mogą rozwijać się do bardzo dużych rozmiarów. Może to wymagać wczesnej interwencji chirurgicznej, a w ciężkich przypadkach wymaganych może być wiele operacji. Stan taki nazywany jest nazywany jest dziewiczą hipertrofią piersi.

 

Podobne problemy mogą pojawić się po menopauzie, zwłaszcza gdy stosowana jest hormonalna terapia zastępcza. Jednak w większości przypadków pacjentkami są kobiety, które zawsze miała bardzo duże piersi, takie jak miseczka E lub większa, które stopniowo zaczynają przeszkadzać pacjentce, uniemożliwiając uprawianie sportu i noszenie wybranych przez siebie ubrań. Skutkiem ciężkiego biustu mogą być również głębokie ślady ramiączek od stanika, podrażnienie skóry pod fałdami piersiowymi, ból szyi i pleców.

 

Wskazania

bóle szyi i pleców,

bruzdy po ramiączkach od biustonosza,

odparzenia w fałdach podpiersiowych,

choroba zwyrodnieniowa,

gigantomastia

 

Przeciwskazania

choroby autoimmunologiczne,

problemy hepatologiczne lub nefrologiczne,

zaburzenia krzepliwości krwi,

choroby sercowo-naczyniowe,

przewlekłe infekcje,

zmiany wykryte w przedoperacyjnych badaniach piersi

 

Wymagane badania

 • morfologia krwi
 • jonogram (sód, potas)
 • koagulogram (APTT, INR)
 • D-dimer
 • TSH
 • lipidogram
 • glukoza
 • mocznik
 • kreatynina
 • ASPAT
 • ALAT
 • białko całkowite
 • HIV/WZW B/ WZW C
 • USG piersi
 • mammografia
 • EKG
 • grupa krwi
 • RTG klatki piersiowej
Najczęściej zadawane pytania

 

Jak się przygotować do zabiegu? 
Nie powinno się pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu ani dniu poprzedzającym. W dniu operacji należy wziąć prysznic. Ze względu na znieczulenie ogólne do operacji zmniejszenia piersi, nie wolno jeść na co najmniej 6 godzin przed znieczuleniem. Nie wolno pić na co najmniej 2 godziny przed znieczuleniem. Wcześniej mogą państwo pić klarowne płyny (np. woda, słodka herbata, klarowne soki).
Czy opreacja zmniejszenia piersi jest bezpieczna?
Wszystkie operacje niosą ze sobą ryzyko powikłań. Jednak sama operacja zmniejszenia piersi jest zazwyczaj bardzo bezpieczna. U większość pacjentów po operacji widoczna jest blizna w kształcie kotwicy, która otacza sutek i schodzi linią prostą do fałdu pod piersią. Blizna pozostanie czerwona przez kilka pierwszych miesięcy, a następnie stopniowo rozjaśnia się w ciągu następnego roku. Możliwe jest wykonanie zabiegu laserem frakcyjnym na bliznę w celu jej redukcji.
Czy zmniejszanie piersi jest refundowane przez NFZ?
Operacja ta nie jest refundowana, jeżeli wykonywana jest z przyczyn estetycznych. Zabieg może być refundowany, jeżeli wykonywany jest na szpitalnym oddziale chirurgii plastycznej. W naszej Klinice wykonujemy zabiegi komercyjne.
Czy zmniejszanie piersi jest bolesne?
Pomimo tego, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, możesz spodziewać się pewnego dyskomfortu przez pierwsze dwa do trzech dni po operacji. Chirurg może zalecić stosowanie okładów z lodu, aby złagodzić ból i obrzęk po zabiegu.
W jakim wiegu może być wykonywany zabieg zmniejszania piersi?
Dopiero po osiągnięciu przez piersi maksymalnego rozmiaru należy wykonywać operację zmniejszenia ich rozmiaru. Następnie można go wykonywać u kobiet w każdym wieku.
Czy zmniejszenie piersi może powodować raka piersi? Czy zmniejszenie piersi zmniejsza ryzyko raka piersi?
Nie stwierdzono, aby zmniejszenie piersi zwiększało lub zmniejszało ryzyko raka piersi.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu większość pacjentów otrzymuje stanik chirurgiczny do noszenia przez 24 godziny na dobę. Zespół Kliniki poinformuje Cię, czy nadal musisz nosić stanik chirurgiczny, czy też możesz nosić porównywalną odzież podtrzymującą, którą wybierzesz podczas wizyty kontrolnej. Ponadto poinformuje Cię, kiedy nadejdzie czas, aby wprowadzić standardową bieliznę. Należy unikać biustonoszy z fiszbinami przez trzy miesiące po operacji zmniejszenia piersi.
Jakie mogą wytąpić powikłania/ efekty uboczne?
Krwotoki, zakażenia okolic miejsc operowanych, zakrzepy w naczyniach krwionośnych, obumarcie brodawki sutkowej i jej otoczki, martwica tkanki tłuszczowej.
Jak długo utrzyma się efekt?
Efekt zabiegu jest stały poza sytuacjami bardzo dużych wahań masy ciała.
Jakie pytania zadać chirurgowi w trakcie wizyty kwalifikacyjnej?
Bardzo ważne jest, abyś na wizytę kwalifikacyjną przygotowała listę pytań i wątpliwości, nawet jeśli nie wiesz dokładnie, czego chcesz się dowiedzieć. Oto kilka przykładów na początek: Jakie ma Pan/Pani doświadczenie w tego typu zabiegach? Gdzie będzie wykonany zabieg? Czy operacja poprawi moją jakość życia? Jaką technikę chirurgiczną Pan/ Pani proponuje? Jakie są możliwe skutki uboczne tego zabiegu? Na czym będzie polegał proces rekonwalescencji? Jak zmienią się moje piersi, kiedy będę starsza?
Cennik

 

PIERSI

zmniejszenie piersi

od 18000 zł do 22000 zł*

symetryzacja piersi zdrowej

od 11000 zł do 13000 zł*

*zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym Do kosztu zabiegu należy doliczyć koszt odzieży kompresyjno-uciskowej (stanik, gorset lub inny rodzaj odzieży uciskowej - od 150 zł do 650 zł). **zabieg wykonany w znieczuleniu miejscowym Do kosztu zabiegu należy doliczyć koszt odzieży kompresyjno-uciskowej (stanik, gorset lub inny rodzaj odzieży uciskowej - od 150 zł do 650 zł).
 
 
Galeria przed/po

 

Opinie naszych klientów
Masz nietypowe pytanie?

   secretcats.pl - tworzenie stron internetowych